Kultur och kreativa uttryck

Kulturevenemang i Kanalkyrkan

Den skapande människan står i centrum för de kulturaktiviteter som växer fram i Kanalkyrkan. Här får kreativiteten ta plats – i barn- och ungdomsverksamheten, i körernas arbete inför konserter och i de många möten där musik, ord och gemenskap får forma något större än summan av delarna.

I vår egen regi ordnar vi återkommande kulturaktiviteter där skapandet står i fokus, och vi samarbetar också med andra aktörer i Sandviken. Det berikar både oss och staden vi är en del av. När kulturen får slå rot i kyrkorummet skapas ett mervärde – för våra egna arrangemang, för våra besökare och för alla som söker en plats där uttryck, tro och mänsklighet får mötas.

Toner & Tankar – en lördag i månaden

Under hösten och nästa vår bjuder vi in till Toner & Tankar, en återkommande kulturkväll en lördag i månaden. Här vävs musik och reflektion samman i ett format som vill vara både öppet, varmt och eftertänksamt. Varje kväll rymmer en kort betraktelse och ett musikaliskt program – ibland stilla, ibland lekfullt, alltid med gemenskapen i centrum.

Toner & Tankar är en del av vår strävan att skapa en kyrka där kulturen inte bara är ett inslag, utan en bärande kraft. En plats där människor får landa, lyssna, skapa och dela något som berör.