En öppen mötesplats

Sedan år 1981, i samband med en ombyggnad och tillbyggnad av Kanalkyrkan, finns kyrktorget som en naturlig mötesplats mitt i byggnaden. Med kyrktorget förverkligades visionen om ”den öppna dörrens kyrka” – en kyrka öppen för alla.

På kyrktorget möts olika grupper till gemenskap, om det så är forna arbetskamrater eller promenadgäng. Det är möjligt att fika till en låg kostnad. Kyrkans personal finns på plats i mån av tid.

Kyrktorget stöder också den omfattande veckovisa verksamhet som pågår i Kanalkyrkan, med flera aktiviteter varje kväll, i egen eller i andras regi. En normal vecka i terminerna räknar vi med att 500-600 personer har ärenden till Kanalkyrkan, och då ser vi kyrktorget som en resurs för att skapa möten mellan våra besökare.

Kyrktorget är i regel öppet alla dagar under personalens närvaro och i samband med samlingar och verksamhet av olika slag.